10 najczęściej popełnianych błędów w makijażu

Każda kosmetykomaniaczka kocha makijaż i nic dziwnego! Został on stworzony przecież po to, aby podkreślać walory kobiecej urody oraz nasz wrodzony urok. ;) Za jego pomocą ukrywamy niedoskonałości, zyskujemy pewność siebie, czujemy się bardziej kobiece i atrakcyjne. Często też makijażem leczymy kompleksy. Malujemy się niezależnie od wieku, karnacji, czy koloru skóry. Można więc stwierdzić, że makijaż łączy kobiecą płeć i jest naszą domeną. Perfekcyjnie umalowana kobieta, niezależnie od tego, czy jest to makeup no makeup, czy też mocne smoky eyes,  prezentuje się niezwykle elegancko. Uważana jest za zadbaną, z poczuciem estetyki i klasą. Po prostu zwraca na siebie uwagę, w pozytywnym sensie. Sytuacja ma się nieco gorzej, gdy makijaż zostanie wykonany niedbale, a błędy popełnione w jego trakcie będą widoczne oraz rażące. Oczywiście nie wszystkie jesteśmy profesjonalistkami i mistrzyniami chociażby kresek, ale są pewne zasady, których warto przestrzegać i błędy, których lepiej unikać. Chyba, że chcemy narazić się na krzywe spojrzenia innych kobiet lub koleżanek niemających odwagi powiedzieć nam, co jest nie tak. Dlatego dzisiaj zapraszamy na wpis o 10 najcześciej popełnianych błędach makijażowych. :)

bledy

1. PODKŁAD W NIEODPOWIEDNIM ODCIENIU – JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ PODKŁAD?

Źle dobrany kolor podkładu, to jeden z najczęściej popełnianych błędów w makijażu. Nawet najlepszy podkład, nie dopasowany do potrzeb naszej skóry, nie będzie wyglądał dobrze. Zbyt ciemny sprawi, że uzyskamy efekt sztucznej maski odcinającej się od szyi, a ponadto postarzy nas. Zbyt jasny podkład nada naszej skórze niezbyt zdrowego wyglądu. Źle też prezentuje się fluid w innej tonacji niż nasza skóra. Brązowa twarz w porównaniu z białą szyją, lub żółta szyja z różową twarzą rzucają się zawsze w oczy. Jak zatem prawidłowo dobrać podkład? Pierwszą, podstawową i najważniejszą zasadą jest określenie tonacji swojej skóry. Gdy określimy, czy jest ona zimna czy ciepła musimy dobrać odpowiedni kolor. Nigdy nie róbcie tego w sztucznym świetle, nie sprawdzajcie koloru na ręce i pamiętajcie, aby twarz była czysta, bez makijażu. Najodpowiedniejszym miejscem na sprawdzenie koloru podkładu jest Twoja żuchwa. Pamiętaj jednak, aby po nałożeniu próbki podkładu na żuchwę odczekać chwilę – podkłady się utleniają i lekko ciemnieją.

najczęściej_popełniane_makijażowe_błędy

2. OSTRE KONTUROWANIE I PLAMY Z BRONZERA – JAK ODPOWIEDNIO WYKONTUROWAĆ TWARZ?

Modelowanie twarzy jest pożądane, ale pamiętajmy, że nie polega ono na nabraniu grubej warstwy bronzera na pędzel, a następnie przejechaniu nim jednokrotnie po policzku. Zawsze lepiej nałożyć mniej i ewentualnie dołożyć, niż zrobić sobie plamę. Nie należy też pomijać porządnego rozcierania, ostrym krawędziom i wyraźnym granicom mówimy nie! Pamiętajmy też, że bronzer powinen zostać nałożony w odpowiednim miejscu. Podstawowe obszary twarzy to linia pod kością policzkową (do ocieplenia też same kości policzkowe), żuchwa, boki nosa, boki czoła – skronie oraz linia czoła i włosów. By nadać twarzy opalenizny i ocieplić jej odcień, używamy bronzerów w cieplejszych odcieniach, natomiast w przypadku typowego konturowania sięgamy po chłodniejsze kolory. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaki kształt twarzy macie i co chcecie ukryć, a co uwydatnić. Poniżej mała, graficzna podpowiedź.

conturowanie

3. ZA DUŻO RÓŻU – JAK DOBRZE ZAAPLIKOWAĆ RÓŻ? 

Róż nałożony na policzki ma imitować nasz naturalny rumieniec i dodawać nam dziewczęcego uroku, przy okazji modelując też twarz. Dwie intensywne, różowe plamki nigdy nie wyglądają dobrze. Bardzo ważny jest umiar w aplikacji! W przeciwieństwie, do na przykład oczu, policzki nie mogą nigdy grać pierwszych skrzypiec. Jak zaaplikować dobrze róż? Odradzamy używania jednorazowych aplikatorów, czy dołączonych do opakowania puszków. Warto zaopatrzyć się w dobry pędzel. Najlepszy będzie lekko okrągły ze spłaszczonym końcem lub ścięty i puchaty. Pozwolą nam one na roztarcie granic z jednoczesnym podkreśleniem rumieńca.  Aby ułatwić sobie aplikację, możemy nakładać kosmetyk na skórę, delikatnie się uśmiechając. Wtedy od razu zauważymy, gdzie róż powinien się znaleźć. Warto też zaczynać aplikację od boków twarzy, to tam ma być najwięcej kosmetyku.

32_20150101204707_3209401_medium

4. NIEROZTARTE CIENIE – JAK POPRAWNIE NAKŁADAĆ CIENIE?

Podkreślone oko lubi większość kobiet. Warto jednak pamiętać, że gdy sięgamy już po cienie, musimy zadbać o to, aby ich granice były porządnie roztarte. Inaczej po prostu nie wygląda to dobrze. Kolory muszą płynnie się ze sobą łączyć i tworzyć spójną całość. Jeśli nie potrafimy tego robić, warto zacząć od jednego koloru i puchatym pędzelkiem „rozdymiać” jego brzegi. Później można dołączyć inne odcienie. Zawsze aplikację dobrze rozpocząć od bazy pod cienie, dopiero później nałożyć cień. Wklepujemy go pędzelkiem języczkowym, a następnie sięgamy po puchaty pędzel do rozcierania (np. Hakuro H79) i wykonując delikatne koliste ruchy, rozcieramy jego granicę. Jeżeli nadal brzegi będą wyraźne, możemy pomóc sobie cielistym, jasnym cieniem. Pozwoli on na pozbycie się nadmiaru koloru. Pracujemy pędzelkiem dopóki nie uzyskamy satysfakcjonującego nas efektu.

najczęściej_popełniane_makijażowe_błędy6

5. POSKLEJANE RZĘSY – JAK DOBRZE WYTUSZOWAĆ RZĘSY?

Oferta maskar jest na tyle bogata, że każda kobieta, znajdzie opcję odpowiednią dla siebie. Niezależnie od tego, czy natura obdarzyła ją wachlarzem rzęs, czy też nie. Posklejane rzęsy ujawniają niedbalswo i pośpiech. Lepiej nie malować ich wcale niż mieć 3 pajęcze nóżki zamiast firanek. Jeżeli tusz na samym początku skleja Ci rzęsy, nie skreślaj go jednak od razu. Daj mu szansę i odstaw na kilka dni, by troszkę zgęstniał. Po tym czasie powinnien już być łatwiejszy w obsłudze. Rzęsy zaczynamy malować od ich nasady. Szczoteczka musi być dobrze dociśnięta do rzęs, aby rozdzieliła pojedyncze włoski. Najlepiej przesuwać szczoteczkę ruchem „zygzakowym”, pozwoli on na pokrycie maskarą każdej rzęsy. Aby uniknąć sklejania, w trakcie malowania warto też obracać szczoteczkę wokół jej własnej osi. Pamiętajmy też, że najlepiej nakładać drugą warstwę tuszu, zanim pierwsza wyschnie.

najczęściej_popełniane_makijażowe_błędy5

6. CIEMNIEJSZA KONTURÓWKA – JAK PERFEKCYJNE OBRYSOWAĆ USTA KONTURÓWKĄ?

Moda na nią chyba nigdy nie przeminie, a to przecież jedna z największych makijażowych zbrodni. Żadne usta nie wyglądają dobrze jeśli jaśniejszą pomadkę połączymy z ciemniejszą konturówką. Nie dość, że jest to widoczne i nieestetyczne, to jeszcze postarza. Jest tyle pięknych kolorów na rynku, zarówno szminek, jak i kredek, że naprawdę można znaleźć duet idealny na każdą okazję. Zawsze wybieramy konturówkę w tej samej tonacji i kolorze, co pomadka. Możemy nią tylko obrysować usta (maksymalnie wyjeżdząjąc dosłownie milimetr lub dwa poza kontur) lub wypełnić całe wargi, które dodatkowo pokryjemy szminką. Konturówka zapobiega wylewaniu się koloru poza obszar ust, jest dobrą bazą pod intensywne kolory, przedłuża ich trwałość oraz pozwala na modelowanie kształtu naszych warg, dlatego nie warto z niej rezygnować. Po prostu trzeba używać jej z głową.

najczęściej_popełniane_makijażowe_błędy2

7. NIERÓWNO POMALOWANE USTA – JAK ODPOWIEDNIO POMALOWAĆ USTA?

Nawet najpiękniejszy kolor czerwieni nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie zostanie nałożony perfekcyjnie. Warto przy intensywnych kolorach sięgnąć po pędzelek do ust, bądź wspomóc się konturówką, ale tylko w idealnie dobranym odcieniu. W przeciwnym wypadku, usta zamiast zdobić, będą szpecić nasz makijaż. Jeżeli nakładamy na usta mocną szminkę, pamiętajmy, że wysuną się one na pierwszy plan. Warto więc na samym początku zadbać o ich nawilżenie. Peeling i intensywnie odżywiający balsam do ust to podstawa. Następnie obrysowujemy usta wspomnianą wyżej konturówką i sięgamy po nasz kolor. Aplikujemy pomadkę za pomocą pędzelka do ust, który pozwala na precyzję i idealne wypełnienie warg. Wszelkie niedociągnięcia usuwamy za pomocą odrobinki korektora. Czyścimy pędzelkiem obszar wokół i wyostrzamy kontur ust. Na łuk kupidyna, w celu dopełnienia i optycznego powiększenia warg, możemy też zaaplikować szczyptę rozświetlacza.

kreska eyelinerem

8. KRZYWE KRESKI – JAK NARYSOWAĆ IDEALNĄ KRESKĘ?

Umówmy się, nie każda kobieta jest mistrzynią kresek. One nigdy równe nie wychodzą, ale jeżeli jedna nie jest ani trochę do drugiej podobna i różnią się od siebie o 180 stopni to lepiej już z nich zrezygnować. Niezbyt ciekawie wygląda też jaskółka namalowana za nisko lub zbyt wysoko oraz kreska oderwana od linii rzęs. Wtedy cała iluzja zagęszczenia i powiększenia oka zostaje zaburzona i efekt końcowy nie jest taki, jaki być powinien. Jeżeli nie mamy wprawy z eyelinerem, warto najpierw sięgnąć po kredkę. Ułatwi ona makijaż. Eyelinerem zaś wykonujemy przy lini rzęs krótkie ruchy, bez wysilania się, aby było to jedno precyzyjne pociągnięcie. To przyjdzie z czasem. Możemy narysować kilka malutkich kropeczek, a następnie połączyć je ze sobą. Pilnujemy, by czerń była także między rzęsami. Nie może być niepokrytego obszaru, przy linii rzęs. Następnie czas na ogonek naszej kreski, czyli jaskółkę. Jak ją wyznaczyć? Pomocny może być pędzelek, taśma klejąca lub chociażby linijka. Jaskółka ma być przedłużeniem dolnej linii rzęs i powinna być namalowana na takiej wysokości, by łączyła się z końcem brwi. Dlatego wystarczy przykleić kawałek taśmy, lub przyłożyć do zewnętrznego kącika oka pędzelek lub inne narzędzie, by znaleźć miejsce odpowiednie do zakończenia kreski.

najczęściej_popełniane_makijażowe_błędy33

9. PRZERYSOWANE BRWI – JAK PODKREŚLAĆ BRWI?

Brwi to od dłuższego czasu gorący temat w makijażu. Warto o nie dbać i nie traktować ich po macoszemu ponieważ są ramą dla naszego oka. Nie można jednak przesadzać także w drugą stronę. Idealnie wyrysowane brwi, z ostrymi granicami, mocne i ciemne, nie prezentują się naturalnie i w większości wypadków porażają sztucznością. Zaczynamy od podkreślenia dolnej linii brwi. Ona może być ciemniejsza, tak samo jak ich koniec (zewnętrzna część). Górna jednak powinna zostać dobrze wyczesana, by nie miała ostrych granic. Tak jak zresztą podstawa brwi, od środka nosa. Takie wyraźne linie postarzają, dodają naszemy wizerunkowi grozy i wyglądają wulgarnie. Warto więc do wyrysowania brwi użyć kosmetyków w dwóch odcieniach – ciemniejszym i jaśniejszym, ale w tej samej tonacji.  W asortymencie dostępne są teraz wszelkiego rodzaju cienie, kredki, żele i farbki, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Nadmiar kosmetyku wyczesujemy spiralką. Jeśli jej nie mamy, może ją zastąpić umyta szczoteczka od tuszu do rzęs. Niesforne włoski ujarzmiamy dodatkowo bezbarwnym żelem.

perfekcyjne brwi

10. CZARNA KREDKA BEZ TOWARZYSTWA – JAK UŻYWAĆ CZARNEJ KREDKI?

To także jedna z makijażowych „zbroni” wałkowana od pokoleń. Zapewne przerobiłyście ją i Wy. Mówią jednak, że człowiek uczy się na błędach. ;) Oko obrysowane czarną kredką, w dodatku nieroztartą wcale nie zyskuje głębi i nie zostaje powiększone. Podkreślone owszem, bo wysuwa się na pierwszy plan, ale sprawia wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości i bardziej zmęczonego. Dlatego czarnej kredki zawsze używamy w towarzystwie innych cieni, nigdy na gołe oko. Aplikujemy ją przy linii rzęs, tak jak na przykład standardową kreskę linerem i delikatnie rozcieramy, aby nie była ostra. Miękka, rozdymiona wygląda subtelniej, lżej i dodaje uroku makijażowi. Dzięki temu zabiegowi nasze rzęsy zostają zagęszczone, a spojrzenie zyskuje głębię. Jeśli o dolną linię chodzi, tu także zawsze pamiętamy o roztarciu. Dobrze też wygląda, gdy w makijażu wieczorowym czarna kredka jest zaaplikowana w taki sposób na linię wodną, że razem z powieką dolną  tworzy spójną całość, bez prześwitów. Warto poświęcić na to chwilę. Wtedy nasze smoky będzie idealne. Na co dzień radzimy jednak sięgnąć po cielistą kredkę na linię wodną, gdyż fantastycznie powiększa ona oko, otwiera je i odświeża makijaż.

Oczywiście w celu wybrania kosmetyków do idealnego makijażu, najlepiej udać się na www.kosmetykomania.pl ;)

Dziewczyny, jakie makijażowe błędy rzucają Wam się w oczy najbardziej? Na które przede wszystkim zwracacie uwagę? 

(Visited 1 997 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>